Myślę, że wiele osób chorujących na nadciśnienie zastanawia się, czy prawdą jest, że słońce obniża ciśnienie krwi. Nadciśnienie jest chorobą, która dotyka co trzeciego Polaka. Co więcej wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji i ryzyka jakie niesie za sobą ta przypadłość. Istnieje mit ze nadciśnienie tętnicze nie jest groźne, co jest bardzo dużym kłamstwem.
Duża część osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, nie zdaje sobie z tego sprawy, bagatelizuje objawy i nie udaje się do lekarza. Pozostali, którzy są świadomi swojej choroby, zwykle nie przestrzegają zaleceń doktora i przyjmują leki nieregularnie lub wcale. Takie działania mogą doprowadzić do tragicznych skutków. Od jakiegoś czasu prowadzone są badania, które potwierdzają fakt, że słońce obniża ciśnienie krwi. Jak się okazuje jest to prawda, która może być przełomem w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
Czym jest nadciśnienie tętnicze?
Nadciśnienie tętnicze to przypadłość, która charakteryzuje się wysokim ciśnieniem krwi w naczyniach krwionośnych. Można mówić o nadciśnieniu w momencie, gdy ciśnienie skurczowe przekracza 140 mmHg, a ciśnienie rozkurczowe 90 mmHg. Zwykle chorują na nie osoby starsze, ponieważ ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem.
Objawy nadciśnienia

Niestety zdarza się tak ze na początku, gdy stadium choroby nie jest zaawansowane, objawów nie ma. Ciśnienie nie jest wtedy aż tak wysokie. Zwykle objawy pojawiają się, gdy dojdzie już do powikłań takich jak na przykład miażdżyca. Powikłania mogą prowadzić do udaru mózgu czy zawału serca. Do głównych objawów pojawiających się przy nadciśnieniu są:
- Duszności
- Bóle głowy
- Bezsenność
- Potliwość
- Zawroty głowy
Po pojawieniu się wyżej wymienionych symptomów i zaobserwowania u siebie podwyższonego ciśnienia (powyżej norm podanych wyżej), należy udać się do lekarza, który przeprowadzi szereg badań i zastosuje odpowiednie leczenie.
Leczenie nadciśnienia tętniczego
Celem leczenia nadciśnienia tętniczego jest w głównej mierze zapobieganie powikłaniom. To jak będzie przebiegało leczenie zależy od kilku czynników, na przykład wieku pacjenta, rodzaju nadciśnienia i obecności chorób współistniejących. We wczesnych stadiach choroby nadciśnienia zleca się zmianę stylu życia, zmianę diety i zwiększenie aktywności fizycznej, jeżeli choroba jest już bardziej zaawansowana konieczne jest leczenie farmakologiczne. Najczęściej stosowanymi lekami w walce z nadciśnieniem są leki hipotensyjne zalicza się do nich: diuretyki, betablokery, blokery kanału wapniowego. Po potwierdzeniu faktu, że słońce obniża ciśnienie krwi, może dojść do zmian w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
Słońce obniża ciśnienie krwi

Od pewnego czasu naukowcy posiadają informację, że słońce obniża ciśnienie krwi. Niedawno jednak określono, dlaczego tak się dzieje. Źródła podają, że powodem takiego stanu rzeczy jest kontakt promieni słonecznych z tlenkiem azotu znajdującym się w zewnętrznych warstwach skóry, powoduje to pobudzenie naczyń krwionośnych do rozszerzenia, czego konsekwencją jest obniżenie ciśnienia tętniczego. Informacja o takim działaniu i tak dużej roli skóry w walce z nadciśnieniem jest bardzo cenna. Co więcej potwierdzenie wszystkich badan, na skuteczność promieniowania ultrafioletowego na obniżenie ciśnienia, może prowadzić do powstania nowego sposobu leczenia tej choroby.
W trakcie badan naukowcy doszli do wielu ciekawych wniosków. Między innymi choroby serca są groźniejsze dla życia i zdrowia człowieka niż nowotwory skóry. Od bardzo dawna słyszy się jak ważne dla skóry jest używanie kremów z filtrem, chroni on przed starzeniem się skóry i wspomnianymi już nowotworami. Jak się okazuje używanie zbyt silnych kremów z filtrem, może przyczyniać się do rozwijania chorób serca.
Nie chodzi o to, aby spędzać godziny na pełnym słońcu czy zacząć uczęszczać do solariów, aby chronić się przed zachorowaniem. Dobrym rozwiązaniem będzie spędzanie odpowiedniej ilości czasu na świeżym powietrzu. Autor badania podaje, że zbyt duża ekspozycja na słońce podnosi ryzyko zachorowania na nowotwór skóry, natomiast zbyt mała, może być przyczyną chorób układu sercowo-naczyniowego, ponieważ jak potwierdzają badania, słońce obniża ciśnienie krwi.
Jak wiadomo głównymi przyczynami nadciśnienia tętniczego jest palenie tytoniu, spożywanie posiłków bogatych w sód czy zbyt mała aktywność fizyczna. Do tej listy według badaczy można dodać także zbyt małą ilość czasu spędzanego na słońcu, ponieważ słońce obniża ciśnienie krwi. Wszystko oczywiście w granicach rozsądku, ponieważ promieniowanie ultrafioletowa nie posiada tylko dobrego wpływu na ludzki organizm, poza obniżaniem ciśnienia, może prowadzić do groźnych nowotworów skóry.