Muzyka towarzyszy ludziom od dawien dawna. Niewiele osób jednak wie, jak powstała muzyka. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiają się w biblii i to właśnie tam pojawia się uznawany przez wielu ojciec muzyki. Jest nim Jubal, uważany za przodka wszystkich grających na lirze i flecie. Mitologia natomiast podaje, że to Merkury jako pierwszy stworzył lirę i tym samym przyczynił się do powstania muzyki.
Jak powstała muzyka – pierwsze dźwięki
Już w czasach prehistorycznych w życiu prastarego człowieka była obecna muzyka. Grano wówczas na przedmiotach które zostały zdobyte na polowaniach, były to między innymi muszle i piszczałki wykonane z kości, albo na tym co akurat było pod ręką na przykład liście. Muzyka służyła do uświetniania uroczystości i obrzędów religijnych w późniejszych latach słuchaną jej także dla przyjemności.
Pojawiły się też informacje, że na samym początku ludzie po prostu podśpiewywali tak żeby umilić sobie pracę lub dodać otuchy w trudnych chwilach. Inspiracją dla nich były dźwięki, które akurat usłyszeli, czyli powiew liści, śpiew ptaków. W kolejnych okresach muzyka służyła głównie do uwielbienia i czci Boga i innych bóstw.
Pierwsza muzyka
Już w starożytności ludzie samodzielnie tworzyli instrumenty, były to głównie fujarki i lutnie. Wtedy też powstał chorał gregoriański. Chorał gregoriański to chór, który tworzyły tylko głosy męskie, ponownie jego celem było uwielbienie Boga i nawiązanie do Biblii. W średniowieczu pojawiły się pierwsze ballady uznawane za muzykę świecką, ponieważ nie była ona wykonywana na chwałę Boga.
Pierwszymi utworami muzycznymi, które przetrwały do czasów dzisiejszych są: Gaude, mater Polonia, Bogurodzica, Breveregnum. W renesansie powstała pierwsza piosenka i muzyka wielogłosowa. Włochy zasłynęły właśnie z tej muzyki. To z tego kraju wywodzą się słynni muzycy: Orlando di Lasso i Giovanni Pierluigi da Palestina.

Pierwsze opery
Pierwsze opery powstały w baroku. Muzyka można powiedzieć była mocno zbliżona do obecnej, ponieważ łączyła ze sobą słowa, instrumenty i melodię. Powstały też wtedy systemy mollowe i durowe. Do dziś z tamtego okresu słynnych jest wielu kompozytorów, Antonio Vivaldi, Jan Sebastian Bach czy Jerzy Haendel.
Pierwsza muzyka kameralna
Jak powstała pierwsza muzyka kameralna? Pojawiła się ona w klasycyzmie, towarzyszyło jej także powstanie dużych orkiestr symfonicznych. W tej epoce swoje początki miała także sonata klasyczna i koncert klasyczny. Tutaj słynnymi kompozytorami byli: Józef Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Beethoven.
Romantyzm jest epoką, którą charakteryzują uczucia, to właśnie w tej epoce pojawiły się utwory, w których twórcy przekazywali swoje emocje. Najczęściej służyły do tego ballady i poematy symfoniczne. Swoją twórczością zasłynął wtedy Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko. Powstały też utwory, które do tej pory znane są przez większość osób takie jak: „Marsz weselny” Mendelssohna, „Ave Maria” Schuberta, dzieła te do dzisiaj uświetniają wiele uroczystości ślubnych.
Jak powstała muzyka współczesna?

Powstanie muzyki współczesnej powiązane jest z rozwojem impresjonizmu i ekspresjonizmu, a także muzyki elektronicznej i koncertowej. Powstanie nowych technologii wpłynęło także na tworzenie muzyki. Rok 1948 to czas pojawienia się winili, natomiast w roku 1963 na rynku pokazały się kasety magnetofonowe, to bardzo mocno wpłynęło na rynek muzyczny. Dwadzieścia lat później miejsce kasety zajęła płyta CD, obecnie muzyka słuchana jest głownie za pośrednictwem Internetu i platform takich jak Spotify czy YouTube. Zdarza się ze wierni fani danego artysty wspierają jego twórczość kupując jego płyty CD.
To jak powstała muzyka nie jest nigdzie jasno określone i też niewiele śladów po niej zostało zapisanych. Powstające pieśni i utwory były przekazywane ustnie. A same obrazy i płaskorzeźby, na których przedstawiane były instrumenty nie mówiły wiele o samej muzyce. Jednak z czasem zaczęły pojawiać się pierwsze zapisane utwory i dzięki pracy muzyków do dzisiaj można podziwiać twórczość przodków. Pytanie jak powstała muzyka, nieczęsto pojawia się w głowie. Jest ona tak powszechna w życiu każdego człowieka, że wydaje się jakby była z nim od zawsze.