Łazienka to takie pomieszczenie w domu, gdzie światło pełni bardzo ważne funkcje. Dzieje się tak dlatego, że często właśnie ona nie posiada żadnego okna. Oświetlenie do łazienki jest więc niezwykle istotną kwestią, ponieważ dzięki niemu możemy wykonać takie czynności jak makijaż, pielęgnacja skóry twarzy czy dbanie o zarost. Oświetlenie w łazience pełni jeszcze jedna funkcję, ma pozwolić się zrelaksować i odprężyć po ciężkim stresującym dniu. Jakie oświetlenie do łazienki wybrać i czym się kierować przy jego wyborze? Oto kilka porad.
Ilość oświetlenia do łazienki
Można powiedzieć, że ta kwestia zależy od potrzeb i upodobań, jeszcze do niedawna spotykaliśmy się tylko z jednym głównym źródłem światła na suficie i dodatkowym wokół lustra. Obecnie ta kwestia wygląda zupełnie inaczej.
Wspomniane już wcześniej zabiegi upiększające i higieniczne wymagają dobrego oświetlenia, dlatego też punktów świetlnych w łazience może być nawet ponad dziesięć, wszystko zależy tez od wielkości i stylu pomieszczenia. Mówi się jednak, że są trzy podstawowe punkty świetlne: jedno główne światło na suficie, jedno światło boczne i jedno dekoracyjne. To ostatnie często obecnie pojawia się jako wiszące lampy przy lustrze.
Barwa światła w łazience
Tutaj ponownie to zależy od upodobań właścicieli danej łazienki. Wyróżnia się trzy barwy światła: barwa ciepła, neutralna i zimna (biała). Białe oświetlenie do łazienki jest zdecydowanie bardziej jasne, mocniejsze dobrze sprawdzi się dla osób wykonujących precyzyjne czynności, nie sprawdzi się jednak przy lustrze, ponieważ będzie przeszkadzało kobietom w wykonywaniu makijażu.

Światło ciepłe ułatwia zrelaksowanie się i odpoczynek, na przykład podczas kąpieli. Dobrze sprawdzi się jako oświetlenie główne bądź dekoracyjne. Najlepszym i najbardziej pożądanym światłem jest światło naturalne, którego niestety najczęściej brakuje albo w ogóle go nie ma.
Lampy w łazience
Wybierając oświetlenie do łazienki, należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem. Łazienka to pomieszczenie w domu, gdzie panuje wysoka wilgoć i ryzyko zalania. Dlatego też lampy powinny być odpowiednio dopasowane, aby do żadnego złego wypadku nie doszło. Wybierając oświetlenie do łazienki należy zwrócić uwagę na szczelność lamp, jest to oznaczenie symbolem IP. Najbardziej narażone na zachlapanie miejsca powinny posiadać lampy o szczelności 44 IP, te z mniejszych ryzykiem wystarczy, że będą mieć szczelność 21 IP.
Dużym zainteresowaniem cieszą się w ostatnim czasie żyrandole. Jest to kwestia sporna czy nadają się one do łazienki czy też nie. Jeżeli pomieszczenie jest duże i optyczne jego obniżenie nie wpłynie źle na jego estetykę to jak najbardziej tak, sprawdzi się świetnie. Z drugiej jednak strony, pomieszczenia małe, ciasne nie powinny być zdobione tego typu lampami.
Oświetlenie główne
Wybierając główne oświetlenie do łazienki, decyzja zwykle pada na halogeny. Dobrze sprawdzają się w tej roli, ponieważ generują dużo światła. Bardzo rzadko używa się żyrandolu jako oświetlenia głównego częściej są to zabudowane plafony, wspomniane wcześniej halogeny i Ledy. Led też bardzo dobrze spełni role głównego źródła światła w łazience. Jest on energooszczędny i wystarcza na wiele lat.

Oświetlenie boczne
Oświetlenie boczne to inaczej funkcyjne. Przestrzeń przy umywalce i lustrze to miejsce, gdzie wykonywana jest poranna i wieczorna toaleta, makijaż czy pielęgnacja brody. Jej zadaniem jest więc dobre oświetlenie twarzy. Przy wyborze tego oświetlenia należy wiec zwrócić uwagę na barwę, moc i strumień padania światła. Dobrym rozwiązaniem jest montaż kinkietów, podświetlone lustro albo podłużny punkt świetlny nad lustrem.
Oświetlenie dekoracyjne
Najczęściej do tego typu oświetlenia łazienki wykorzystuje się Ledy, dzięki ich formie, wąskich listew, mogą służyć jako podświetlenie półek, wanien czy innych nietypowych miejsc. Zadaniem światła dekoracyjnego nie jest oświetlenie pomieszczenia, jest nim stworzenie atmosfery spokoju i wyciszenia.
Wybór oświetlenia do łazienki nie należy do najłatwiejszych zadań, w trakcie urządzania domu czy mieszkanie. Przez jej specyfikę (wilgoć, częsty brak okien) wymaga zwrócenia uwagi na wiele czynników. Producenci lamp czy innych form oświetlenia oferują jednak bardzo duży wybór produktów, w którym na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.