Skóra człowieka każdego dnia narażona jest na działanie różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które mogą wpłynąć na jej uszkodzenie. Mogą to być warunki atmosferyczne, ciąża, zmiana masy ciała czy czynniki hormonalne. Osoba dbająca o kondycję swojej skóry, na przykład poprzez jej nawilżanie jest mniej narażona na pojawienie się uszkodzeń jakimi są między innymi rozstępy.
Rozstępy – charakterystyka
Rozstępy pojawiają się w momencie, gdy skóra rozciąga się zbyt mocno. Wtedy pojawiają się swego rodzaju blizny, o wrzecionowatych, równoległych pasmach. Występują dwie fazy. Pierwsza to faza zapalna, objawia się ona swędzeniem skóry, która następnie pęka. Pojawiające się blizny są czerwone i spuchnięte. Faza druga to gojenie się rozstępów i ich blednięcie. Najczęstszymi miejscami, na których pojawiają się wspomniane wcześniej blizny są: piersi, pośladki, brzuch.
Jak zlikwidować rozstępy?
Ważnym czynnikiem w walce z likwidacją rozstępów jest czas. Im wcześniej zostanie ona rozpoczęta tym większe szanse na jej skuteczność.
- Zabiegi medycyny estetycznej – dają one największy i najszybszy efekt. Wykonywane są w gabinetach dermatologicznych, ale także u kosmetologów. Jest wiele zabiegów, które wpływają na zniwelowanie powstałych blizn. Są to między innymi: peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, mezoterapia i zabiegi laserowe. Najlepszymi efektami cieszy się połączenie kilku wspomnianych wyżej zabiegów.
- Zabieg chirurgiczny – jest dobrym rozwiązaniem na rozstępy, które pojawiły się na skórze już kilka lat temu. Zabieg ten jest jednak bolesny i wymaga dłuższego czasu na powrót do zdrowia.
Wymienione wyżej sposoby nie są jedynymi metodami, na zwalczanie rozstępów. Występują też domowe, te dużo łatwiej dostępne rozwiązania. Są to kosmetyki albo półprodukty, które mogą posłużyć do stworzenia własnej receptury. W celach spłycenia i zmniejszenia widoczności rozstępów warto także:

- Wykonywać regularne peelingi skóry – peeling może zdziałać wiele dobrego, powoduje on poprawę ukrwienia skory, dzięki niemu produkty wchłaniają się szybciej, a także szybciej następuje regeneracja. W drogeriach można znaleźć bardzo dużo różnego rodzaju peelingów, występują peelingi gruboziarniste, drobnoziarniste, kawowe i tak dalej, ale ponieważ mowa o domowych sposobach, bardzo efektywny peeling można wykonać w domu, używając fusów kawowych, oliwy i wody. Do wykonania złuszczenia naskórka można wykorzystać tez specjalne szczotki z naturalnego włosia.
- Nawilżać skórę- po dobrze przeprowadzonym złuszczeniu, skórę należy nawilżyć. Tutaj ponownie na horyzoncie pojawiają się różne drogeryjne kremy, domowym sposobem może być liść aloesu, który zawiera w sobie miąższ posiadający właściwości nawilżające i łagodzące.
- Natłuszczać skórę- natłuszczanie pozwala na odżywienie skóry, naturalne oleje takie jak na przykład jojoba, olej migdałowy, olej arganowy są polecane właśnie do skór na których pojawiły się rozstępy.
- Cytryna- sok z cytryny, przez to, że posiada dużo witaminy C, powoduje rozjaśnienia skóry, złuszcza naskórek i produkuje kolagen. Wszystkie te właściwości są pożądane przez skórę skłonną do rozstępów.
Wszystkie metody wymienione wyżej do walki z rozstępami nie będą w żaden sposób skuteczne, jeśli nie będą wykonywane systematycznie.
Co robić, aby zapobiec pojawieniu się rozstępów?

Nie ma takiej metody, która całkowicie uchroniłaby przed pojawieniem się rozstępów. Jednak można im przeciwdziałać stosując się do pewnych zasad.
- Zdrowa dieta, która jest bardzo ważna w trosce o zdrową i elastyczną skórę. Musi ona być bogata w owoce i warzywa, aby dostarczyć organizmowi jak najwięcej cennych witamin. Dobrym rozwiązaniem będzie też spożywanie ryb i olejów roślinnych.
- Aktywność fizyczna- ma bardzo dużo dobrego wpływu na ludzkie ciało. Dzięki niej skóra jest bardziej jędrna, napięta i elastyczna.
- Odpowiednie nawilżenie skóry- ten element został już poruszony wcześniej, do nawilżania i odżywiania skóry najlepiej wybierać te kosmetyki, które posiadają najbardziej naturalny skład, albo wykonywać je samemu w domu. Nawilżenie skory nie odbywa się tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Warto więc zwrócić także uwagę na ilość wypijanej wody w ciągu dnia. Przeciętna osoba powinna wypijać od 2 do 2,5 litra wody dziennie.
Najlepszą metodą na walkę z rozstępami jest profilaktyka, czyli zapobieganie ich pojawieniu się. Chociaż nie można tak w stu procentach się przed nimi obronić, to jednak wszystkie te działania będą pozytywnie wpływać na kondycję skóry i będą minimalizować ryzyko pojawienia się rozstępów.