Pierwsze objawy ciąży są często niezauważane bądź też mylone przez kobiety. Nie jest to jednak nic dziwnego, ponieważ czasami łudząco przypominają, zatrucie pokarmowe, grypy, czy też inne stany chorobowe. Zdarza się też nadinterpretacja niektórych z nich, szczególnie przez kobiety, które od dłuższego czasu starają się o dziecko. Źródła podają, że aż 40 procent ciąż jest nieplanowanych, stad też pierwsze objawy ciąży są niezauważane.
Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży.
Pierwsze dni od zapłodnienia nie dają praktycznie żadnych o znaków. Organizm dopiero zaczyna przygotowania do wszystkiego co go czeka. Po około 10 dniach, mogą pojawić się niewielkie zmiany, ponownie bardzo łatwe do przeoczenia. 4 bądź 6 tydzień od zapłodnienia, to dopiero moment, gdzie u większości kobiet pojawiają się pierwsze symptomy informujące o ciąży. Może pojawić się wtedy krwawienie implantacyjne, jego powodem jest zagnieżdżenie się zarodka w macicy.
Objawy ciąży nasilają się jednak w 9 i 12 tygodniu, czyli pod koniec pierwszego trymestru. U kobiet, które borykają się z nieregularnymi miesiączkami informacja o ciąży może pojawić się nawet do kilku miesięcy po zapłodnieniu, może to zostać pomylone z kolejnym przesunięciem się miesiączki. U innych objawy ciąży nie pojawiają się wcale przez pierwszy miesiąc.
Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Najmocniej kojarzonym objawem każdej ciąży jest brak miesiączki. Po zapłodnieniu może pojawić się plamienie implantacyjne, które spowodowane jest zagnieżdżaniem się zapłodnionego zarodka w macicy. Skąpa i nietypowa miesiączka to nie zawsze objaw ciąży, może to być informacja o poronieniu. Takie objawy charakterystyczne też są dla ciąż pozamacicznych.
Kolejne objawy ciąży, które są z nią mocno kojarzone to nudności i wymioty. Zwykle występują w godzinach porannych albo wieczornych, rzadziej całe 24 godziny dnia. Dotykają zwykle kobiety, które spodziewają się swojego kolejnego dziecka, a także te bardziej narażone na lek i stres. Ich przyczyną jest duże stężenie gonadotropiny komórkowej (hcG) jest to hormon produkowany w trakcie ciąży przez trofoblast. Trofoblast to zewnętrzna warstwa kosmówki (błony płodowej).
Wzmożenie apetytu często mylnie uznawane jest za zapotrzebowanie zapłodnionego zarodka na składniki odżywcze. Tak naprawdę zwiększenie apatytu może być wynikiem zmianami w gospodarce hormonalnej kobiety ciężarnej. Zmniejszenie apetytu czy niechęć do niektórych dań też może być oznaką ciąży.
- Duże zmęczenie i ospałość
Zmęczenie i ospałość to kolejne objawy ciąży. Wynikają one głównie z szybkiego wzrostu progesteronu w organizmie kobiety. Częste wymioty i nudności też mogą potęgować uczucie zmęczenia, dodatkowo stres przed nieznanym i pojawiający się lęk, mogą właśnie skutkować spadkiem energii.

Zmiany hormonalne mają duży wpływ na organizm kobiety ciężarnej. Jest to nie tylko wzrost apetytu, nudności i wymioty, ale też powiększenie piersi ich ból i wrażliwość. Kolejną zmianą na piersiach może być pojawienie się bardziej widocznych żył i ciemniejsze sutki.
- Mocniejsze odczuwanie zapachów
Objawy ciąży są naprawdę bardzo różne i nie wszystkie z nich pojawiają się u każdej mamy spodziewającej się dziecka. Kolejnym z nich jest mocniejsze odczuwanie zapachów, niektóre z nich denerwują i wywołują obrzydzenie, a w konsekwencji wymioty. Może to być na przykład dym papierosowy, kawa, czy gotujący się obiad.
Kolejnym objawem ciąży jest częste oddawanie moczu. Wizyty w toalecie spowodowane są uciskiem powiększonej macicy na pęcherz moczowy.
Objawy ciąży nie pojawiają się tak szybko po zapłodnieniu jak mogłoby się to wydawać. Ich największe nasilenie występuje dopiero od 9 do 12 tygodni po zapłodnieniu. To jakie symptomy pojawią się u danej kobiety zależy od jej organizmu.
Dla jednej ciąża będzie przyjemnym okresem oczekiwania na maluszka, a dla innej ciężkim czasem, któremu będzie towarzyszył ból, nudności i wymioty, a także senność. Zdarzają się przypadki, kiedy kobiety po bardzo długim czasie dowiadują się o spodziewanym dziecku, ponieważ żadne z powyższych objawów się u nich nie pojawiły, albo zostały przez nie niezauważone.