Jak leczyć trądzik różowaty? Czy istnieją domowe sposoby? Choroby skóry dotykają wielu osób, jedną z nich jest trądzik różowaty inaczej rosacea. Jest to przewlekła, zapalna choroba skóry, która ma charakter nawrotowy. Co więcej im bardziej choroba ta się pogłębia tym bardziej może prowadzić do uszkodzeń skóry i nasilania się jej objawów. Bardzo często choroby skórne są też przyczyną obniżonej samooceny
i kompleksów. Dlatego też bardzo ważne jest, aby szybko zareagować na pojawiające się znaki i rozpocząć leczenie. Jak leczyć trądzik różowaty?
Co to jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty to zapalna choroba skóry o nawrotowym charakterze. Występuje u od 1 do 10 procent populacji i dotyka głównie osoby dorosłe po 30. roku życia. Zwykle są to osoby o jasnej karnacji. Kobiety na tę chorobę chorują częściej jednak to u mężczyzn ma ona silniejszy przebieg. Objawia się zaczerwienieniem w okolicy skóry środka twarzy – nosa, policzków, podbródka, czoła. Inne objawy tej choroby to:
- Rumień
- Rozszerzone naczynia krwionośne
- Krostki
- Grudki
- Kłucie
- Obrzęk twarzy
W momencie, gdy choroba jest już w stadium zaawansowanym na twarzy mogą pojawić się guzy, krosty, a także pogrubienie i nierówna powierzchnia skóry. Co więcej występuje też coś takiego jak rhinophyma, czyli miękkie guzowate twory, które mogą nawet prowadzić do zmiany kształtu nosa.
Trądzik różowaty – jak można go podzielić?
Można wyróżnić kilka postaci trądziku różowatego, oto one:
- Grudkowo – kostkowa – ta postać objawia się rumieniem w środkowej części twarzy, czasami pojawiają się także grudki i krosty
- Oczna – zmiany skórne znajdują się w okolicach oczu, a także w samym narządzie. Ten rodzaj trądziku różowatego ciężko jest rozpoznać, ponieważ przypomina zapalenie spojówek i rogówek.
- Ziarniniakowa – ten rodzaj jest nietypowy i objawia się twardymi, żółtymi, brązowymi lub czerwonymi grudkami lub guzkami, które mogą nawet pozostawiać po sobie blizny.
- Rumieniowa z teleangiektazjami – pojawia się tutaj napadowy rumień, obrzęk twarzy, teleangiektazje, a także pieczenie i palenie zmian
- Przerostowo – naciekowa – pogrubiała skóra o nierównomiernym kształcie z obecnością zmian guzowatych.

Trądzik różowaty – przyczyny
Trądzik różowaty może mieć wiele przyczyn. Jest on wywoływany nadmierną reaktywnością naczyń krwionośnych skóry twarzy. A jego podłoże może występować w uwarunkowaniach genetycznych i środowiskowych. Narażone są na niego również osoby, które w młodości zmagały się z silnym trądzikiem młodzieńczym oraz z łojotokowym zapaleniem skóry.
Innymi przyczynami tej przypadłości może być nadmierne wystawianie twarzy na promieniowanie UV, zła pielęgnacja skóry, zaburzenia hormonalne, spożywanie alkoholu, nieodpowiednia dieta, silny, długotrwały stres.
Jak leczyć trądzik różowaty?
Jak leczyć trądzik różowaty? Trądzik różowaty nie ma dokładnie wyjaśnionej etiologii, dlatego też na pytanie jak leczyć trądzik różowaty nie ma jednej konkretnej odpowiedzi. U osoby chorej stosuje się trzy rodzaje leczenia. Terapie przyczynową, leczenie miejscowe, leczenie ogólne. Wszystko to wykonywane jest po to, aby jak najmocniej zwiększyć komfort życia osobie chorej.
Osoba, u której został zdiagnozowany trądzik różowaty powinna unikać czynników, które mogłyby nasilać jego pojawianie się. Powinno się więc zrezygnować ze spożywania alkoholu
i palenia papierosów, spożywania ostrych i gorących potraw, z mocnej kawy. Również częste zmiany temperatur i silne promieniowanie UV może przyczyniać się do zaostrzenia się zmian skórnych. Lekarstwa także należą do sposobów na to jak leczyć trądzik różowaty. Lekarz może zlecić pacjentowi zażywanie antybiotyków, które będą miały za zadanie załagodzić występowanie zmian. Do takich antybiotyków zalicza się:
- Erytomycyne – działa ona bakteriostatycznie, przeciwgrzybiczo i przeciwpierwotniakowo
- Klindamycynę – działającą bakteriostatycznie i bakteriobójczo
- Tetracykliny – działające przeciwbakteryjnie
W momencie braku poprawy po przyjmowaniu antybiotyków, lekarz może zlecić leki z grupy makrolidów, które są pochodnymi witaminy A i zmniejszają aktywność gruczołów łojowych.
Jak leczyć trądzik różowaty? – domowe sposoby
Podstawą w leczeniu trądziku różowatego jest odpowiednia i dokładna pielęgnacja skóry twarzy. Ważne jest, aby stosować produkty przeznaczone do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Dzięki nim możliwa będzie ochrona warstwy lipidowej skóry oraz jej nawilżenie. Działania takie posiada na przykład: wyciąg z kasztanowca, miłorzębu japońskiego, a także nagietka. Jak leczyć trądzik różowaty? Czy można robić to w domu? Dobrze sprawdzą się tutaj następujące zioła:
Zielona herbata – ma ona działanie oczyszczające i antyoksydacyjne
Rumianek – działa przeciwzapalnie, a także zmniejsza on zaczerwienienie
Złocień – roślina ta wzmacnia naczynia krwionośne
Kopytnik – wyrównuje koloryt skóry