W ostatnim czasie nastąpił bardzo dynamiczny rozwój fotowoltaiki, wiele osób zdecydowało się na jej zamontowanie i w taki sposób pozyskiwanie energii. Słońce jest jednym z największych źródeł energii odnawialnej na świecie. Fotowoltaika wykorzystuje promieniowanie słoneczne właśnie do wytwarzania energii. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele pożytku między innymi przyczynia się do zmniejszenia degradacji środowiska i jednocześnie mocno redukuje koszty związane z oplatą za prąd.
Fotowoltaika na gruncie czy dachu?
W trakcie podejmowania decyzji o zamontowaniu paneli i pozyskiwaniu energii ze słońca warto zwrócić uwagę na to, gdzie te panele umieścić. Nie jest to obojętne, gdzie będą się one znajdowały. Najczęściej umieszczane są one dachu, istnieje tez możliwość montażu na gruncie. Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady.
Panele słoneczne montowane na gruncie
Montaż paneli słonecznych na gruncie zazwyczaj odbywa się u osób posiadających duże działki z niezagospodarowaną powierzchnią. Mogą one zostać usytuowane gdziekolwiek, zwykle też ilość tych paneli na gruncie będzie większa niż na dachu. Zwiększenie ilości paneli, powoduje zwiększenie energii, a w konsekwencji oszczędności z energii.
Do wad takiego rozwiązania należy to, że przestrzeń zajęta przez panele nie może zostać już wykorzystana do innych celów, często zaburzają one też estetykę miejsca. Kolejnym minusem jest dosyć duże ryzyko zacienienia paneli fotowaltaicznych przez inne pojawiające się w przyszłości budynki czy drzewa. Montując fotowotaike na gruncie, trzeba ją mocno przytwierdzić do podłoża zwykle za pomocą stelaży, tutaj nieobojętna jest też gleba. W przypadku słabej stabilizacji paneli może dojść do ich przewrócenia i zniszczenia.

Panele słoneczne na dachu
Większość gospodarstw domowych decyduje się jednak na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu. Głównym plusem tego sposobu jest oszczędność powierzchni użytkowej. Do minusów natomiast należy fakt, że decydując się na takie rozwiązanie konieczne będzie dopasowanie się do konstrukcji dachu i jego nachylenia. Często wiąże się to z dodatkowymi kosztami, związanymi z większą ilością konstrukcji wspornych. Najlepszym miejscem do zamontowania paneli jest dach nachylony pod kątem 40 stopni i zwrócony w stronę południową, tak aby promieniowanie było jak najbardziej efektywne.
Do określenia najwyższych wyników pozyskiwania energii tworzy się audyt fotowoltaiczny, który wskaże najbardziej opłacalne rozwiązanie. Tutaj podobnie jak w przypadku montażu fotowoltaiki na gruncie ważne jest zwrócenie uwagi na elementy wystające na dachu, na przykład komin, wywietrzniki, tak aby nie zasłaniały i nie zacieniały paneli. Warto wziąć pod uwagę także drzewa, które z biegiem lat będą rosły i w konsekwencji tez mogą doprowadzić do ich zacieniania.
Podsumowując oba rozwiązania:
- fotowoltaika na gruncie jest w stanie przynieść więcej korzyści i oszczędności, kolejną zaletą jest możliwość dowolnego ułożenia ich w odniesieniu do padających promieni słonecznych, mogą zostać dokładnie ułożone w stronę południową, a to możliwość pozyskania największej ilości energii. Wadą natomiast jest to, że zabierają dużo więcej przestrzeni i estetyki.
- fotowoltaika montowana na dachu wykorzystuje powierzchnie, która i tak w żaden sposób nie była wykorzystywana i istnieje niewielkie ryzyko ich zacienienia przez obiekty znajdujące się w pobliżu, wymagają jednak dobrego usytuowania i konta nachylenia.
Konserwacja paneli słonecznych

Źródła zazwyczaj podają ze panele fotowoltaiczne powinny być konserwowane przynajmniej raz na rok. Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga częstych interwencji ze strony właściciela. Jeśli jednak zdarzyłaby się sytuacja konieczności wyczyszczenia paneli to tutaj ponownie miejsce ich umiejscowienia gra dużą rolę. Fotowoltaika zamontowana na gruncie jest zdecydowanie łatwiejsza do umycia niż ta na dachu, jest jednak bardziej podatne na uszkodzenia. Zwykle do czyszczenia paneli na dachu potrzebna jest specjalnie wykwalifikowana ekipa, która wykonuje takie zlecenia, to jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Tak jak zostało to już wspomniane na początku oba sposoby montowania paneli fotowoltaicznych mają swoje plusy i minusy, decyzja należy już do właścicieli posesji ich wymagań i preferencji. Przed podjęciem decyzji o montażu fotowoltaiki w swoim domu, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże w doborze najkorzystniejszego rozwiązania. Fotowoltaika, nie tylko pozwala zaoszczędzić pieniądze, na rachunkach za prąd, ale też dobrze wpływa na środowisko.