Obecnie wiele kobiet żyje w bardzo dużym pospiechu. Starają się one pogodzić pracę, dom, opiekę nad dziećmi. Makijaż permanentny mocno ułatwia to zadanie, ponieważ może przyspieszyć wykonywanie codziennego makijażu. Dla wielu kobiet jest on też sposobem na poprawę swojej samooceny i poczucie pewności siebie. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko zamaskowanie niektórych niedoskonałości, takich jak na przykład przebarwienia, blizny, czy nawet plamy pigmentacyjne, ale także podkreślenie walorów. Na czym polega makijaż permanentny? Jak długo utrzymują się jego efekty?
Makijaż permanentny – czym on jest?
Makijaż permanentny jest to specjalistyczny zabieg kosmetyczny, który polega na trwałym podkreśleniu na przykład oczu, ale też brwi i ust. W przypadku oczu zwykle jest to zwykle wykonanie kreski na dolnej lub górnej powiece, natomiast w przypadku brwi nadanie im odpowiedniego kształtu oraz uzupełnienie ich, makijaż permanentny ust to zazwyczaj ich uwydatnienie, zaznaczenie konturu i nadanie im mocniejszej czerwieni. Działania te polegają na wprowadzeniu pod skórę barwników, które implementuje się w drugiej lub trzeciej części naskórka, czyli nie tak głęboko jak w przypadku normalnego tatuażu. Nie jest to zabieg bolesny, ponieważ wykonywany jest bardzo cienką igłą pod znieczuleniem miejscowym.
Makijaż permanentny – jak przebiega zabieg?

Makijaż permanentny musi zostać wykonany przez specjalistę, czyli linergistę. Cały zabieg można podzielić na trzy etapy: konsultację, wprowadzenie barwnika i korektę makijażu.
- Konsultacja – konsultacja to bardzo ważny element tego zabiegu. W jej trakcie wykonywany jest próbny rysunek klasycznymi kosmetykami, aby móc sobie zwizualizować efekt makijażu permanentnego. Co więcej wtedy też wykluczane są wszystkie przeciwskazania, które mogłyby nie pozwolić na jego wykonanie.
- Wprowadzenie pigmentu – w tym etapie wprowadzany jest już barwnik pod skórę, przy znieczuleniu miejscowym. Barwniki muszą być z atestem i muszą spełniać wszystkie europejskie normy. Brwi zazwyczaj wykonuje się barwnikami o odcieniach brązu i szarości natomiast powieki brązu i czerni. Taki zabieg zwykle trwa od 1 do 3 godzin, jego długość zależy od poziomu skomplikowania makijażu.
- Korekta makijażu – po wykonaniu makijażu skóra zaczyna się złuszczać i swędzieć. Ważne jest, aby jej wtedy nie drapać i nie odrywać strupków. Po zniknięciu strupków, czyli po około 4 tygodniach, wykonywana jest korekta, której celem jest dopigmentowanie ewentualnych ubytków i uzyskanie bardziej dokładnego efektu.
Makijaż permanentny – jak długo się utrzymuje?
Makijaż permanentny wykonany przez specjalistę powinien utrzymywać efekt od 1,5 roku do 2 lat. Jednak jego trwałość zależy też od pewnych czynników, są to:
- Głębokość wprowadzenia pigmentu
- Typ oraz kondycja skóry
- Jakość wprowadzonych pigmentów
- Reakcja układu odpornościowego
- Systematyczność wprowadzania barwnika
- Odpowiednia pielęgnacja skóry po wykonanym zabiegu
- Umiejętności i doświadczenie osoby wykonującej zabieg
Makijaż permanentny – w jaki sposób pielęgnować skórę po zabiegu?

Aby efekt wykonanego zabiegu utrzymywał się jak najdłużej, należy w odpowiedni sposób pielęgnować skórę po jego wykonaniu. W tym celu należy przestrzegać wszystkich zaleceń linergistki, ponieważ niedostosowanie się do nich może wywołać skutki niepożądane. Co więc powinno się robić? Bardzo ważne jest, aby pamiętać o stosowaniu kremu, który zapobiegał będzie infekcjom i przyspieszy gojenie się ran może to być tłusty krem, który zawiera witaminę E, pantenol, alantoninę i tak dalej. Nie powinno się natomiast odrywać strupków, moczyć i używać mydła, korzyść z sauny i solarium, przez około 6 tygodni nie można opalać się na słońcu, ani używać innych preparatów oprócz tych, które zostały zlecone przez linergistę.
Makijaż permanentny – jak wybrać gabinet do jego wykonania?
Makijaż permanentny musi zostać wykonany przez specjalistę z dużą wiedzą i doświadczeniem. Dlatego też wybór odpowiedniego gabinetu jest tak bardzo ważny. Najlepiej przed jego wyborem sprawdzić opinie w Internecie, a także popytać swoich znajomych oraz rodzinę. Warto też przed wykonaniem zabiegu udać się na spotkanie z osobą, która będzie wykonywała makijaż permanentny. Podczas takiego spotkania warto zwrócić uwagę w jaki sposób specjalista pyta o wszystkie szczegóły oraz na co zwraca uwagę. Czasem warto też zapytać o zdjęcia wcześniej wykonanych zabiegów, a nawet i o certyfikaty, które potwierdzają kompetencje.